Porady Wyprawa Szlakiem Łemka i Bojka

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o Wyprawie Szlakiem Łemka i Bojka

Wyjście do lasu – co zabrać

Celem naszej wyprawy a w zasadzie jej pierwszego etapu jest opuszczona wioska Bereżnica Niżna. Do wioski dotrzemy z pomocą map i wskazówek. Na trasie pokonywać będziemy liczne przeszkody terenowe w tym kilkukrotnie będziemy przeprawiać się przez górski potok. W miejscach przekraczania potoku woda jest bardzo płytka (max 20 cm). Potoki mają szerokość około 2 m i da się je pokonać suchą stopą korzystając z kamiennych przepraw. Warto jest wyposażyć się w kije do nordic walkingu znacznie ułatwiające pokonywanie przeszkód dając możliwość podparcia. Każdy traper wyrusza na szlak z plecakiem, bądź jak traper – zabierz plecak.

Wyżywienie podczas wyprawy

Każdy z uczestników naszej wyprawy Szlakiem Łemka i Bojka otrzyma prowiant w postaci lunch pakietu. W skład pakietu wchodzi pieczywo z wędliną i serem, owoc oraz butelka wody. Radzimy zabrać ze sobą większą ilość wody lub innego napoju w zależności od potrzeb. Na trasie naszej wyprawy nie ma sklepu 😉 Pamiętamy o tym, by nie zostawiać po sobie śmieci w lesie w związku z tym należy zabrać woreczek na ew. odpady.

Jak się ubrać na wyprawę

Trasa wiedzie przez las, drogami gruntowymi, które w przypadku opadów mogą być błotniste. Należy pamiętać o odpowiednim obuwiu oraz stroju. Spacerując po lesie warto ubrać długie spodnie oraz zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową na wypadek nagłej zmiany pogody. W gorące dni warto rozważyć użycie środka odstraszającego owady i kleszcze. W słoneczne dni należy pamiętać o nakryciu głowy.

Spływ pontonem po Sanie – co zabrać

Trasę wodną pokonywać będziemy pontonami płynąc rzeką San. Podczas spływu KAŻDY będzie musiał ubrać kamizelkę ochronną (kapok). Spływ jest bardzo bezpieczny. Płyniemy ze spokojnym nurtem po płytkich wodach tej górskiej rzeki. Głębokość wody waha się od 20 do 50 cm. Dzieci na spływie muszą znajdować się pod opieką rodziców lub dorosłego opiekuna. W przypadku wystąpienia niskiego stanu wody, w niektórych przypadkach będzie potrzeba opuszczenia pontonu i krótkiego spaceru korytem rzeki. Jeżeli posiadasz specjalne obuwie gumowe warto je zabrać ze sobą gdyż ułatwi to chodzenie po śliskich kamieniach na dnie rzeki.

Opinie i ciekawostki

Wyprawa Szlakiem Łemka i Bojka cieszy się dobrą opinią naszych klientów. Program wyprawy realizujemy od ponad 10 lat i niezmiennie cieszy się on dużym zainteresowaniem. Najciekawszym elementem pierwszego etapu wyprawy jest historia opuszczonej wioski oraz ślady dawnych mieszkańców – piwnice, stary cmentarz, ruiny domów. Atrakcją drugiego etapu wyprawy jest spływ pontonami rzeką San gdy w ciszy, z nurtem rzeki pokonamy klika kilometrów pięknej i dzikiej doliny Sanu.

Przejdź do programu wycieczki